Legendary Mossberg pump-action reliability in a compact 14" barreled package. The Shockwave Raptor bird's head pistol grip is uniquely shaped to minimize felt recoil. Includes all the features that have made Mossberg pump-actions the choice for millions worldwide: ambidextrous safety, dual extractors, positive steel-to-steel lockup, twin action bars, and a smooth operating anti-jam elevator.
Features :
Features :
- Pump Action
- "3" Chamber"
- Synthetic Grip
| Restricted State2 | CO |
| Restricted City1 | BUFFALO |
| Restricted City2 | ROCHESTER |
| Chamber | 3" |
| Barrel Length | 14.375" |
| Finish | Matte Blued |
| Color | Blue |
| Capacity | 5 Rounds |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Action | Pump |
| Grips | Synthetic |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Chokes | Cylinder |
| Model | Shockwave |
| Type of Barrel | Stand Off |
| Manufacturer Part # | 50647 |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |