For the ultimate in shooting exibility, the all-new 590S Series cycles 1.75 in., 2.75 in., or 3 in. shells. Pick one shotshell length for special shooting needs, or simultaneously load any combination of those shell lengths. The choice is yours with the 590S. Dual extractors, twin action bars, positive steel-to-steel lockup, and an anti-jam elevator provide smooth operation. Other features include a top-mounted ambidextrous safety, magazine clean-out tube with cap, and a logo-engraved receiver on all models.
Features :
Features :
- Anti-jam elevator
- Magazine clean-out tube with cap
- Top-mounted ambidextrous safety
- "8 Round Capacity with 1.75" Shells"
- "14.3" Barrel"
| Restricted State2 | CO |
| Restricted City2 | BUFFALO |
| Chamber | 3" |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 14.375" |
| Capacity | 8 Rounds |
| Restricted City4 | ROCHESTER |
| Color | Blue |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State4 | DC |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Chokes | Cylinder |
| Description | 1.75", 2.75", or 3" Shells |
| Grips | Shockwave Pistol Grip |
| Manufacturer Part # | 51601 |
| Model | Shockwave |
| Restricted City3 | NEW YORK CITY |
| Restricted State1 | CA |
| Restricted City1 | ALBANY |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |