Mossberg International sub-gauge autoloaders are lightweight and quick-swinging, these versatile smaller-gauge shotguns provide maneuverability when hunting nimble upland and woodland targets or when busting clays.
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Gauge | 410 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Action | Semi-Auto |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length | 22" |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Sights | 3-Dot |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Weight | 6 lbs |
| OAL | 41.75" |
| Stock Description | Fixed w/Pistol Grip |
| Chokes Included | Extended Turkey |