Whether youre a first-timer or accomplished in the shooting sports, you cant go wrong with Mossberg International sub-gauge autoloaders. Lightweight and quick-swinging, these versatile smaller-gauge shotguns provide maneuverability when hunting nimble upland and woodland targets, or when busting clays
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Action | Semi-Auto |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length | 22" |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Safety | Crossbolt |
| Chamber | 2.75" |
| Weight | 6 lbs |
| OAL | 41.75" |
| Sights | FO Ghost Ring Front |
| Chokes Included | Extended Turkey |
| Gauge | 28 Gauge |