The Hi-Point YEET Cannon G1 features a polymer frame with a black powder coat finish. This firearm is chambered in 9mm+P and comes standard with an 8 round magazine. Each slide is laser engraved with "YEET Cannon G1" above the roll mark.
| FireArm | yes |
| Frame Finish | Black |
| Grips | Black Polymer |
| Frame Material | Polymer |
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 3.50" |
| Weight | 29 oz |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Slide Description | Serrated w/Engraving |
| Caliber | 9mm Luger |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Action | DAO |
| Safety | Thumb |
| Sight Style | Adjustable |