The Hi-Point C9 features a black Powder coat finish on the serrated slide; polymer frame; +P rated; 3-Dot, fully-adjustable rear sight; last round lock open; magazine disconnect safety and quick on/off thumb safety. Includes LaserLyte Laser, extra rear peep sights and trigger lock.
| FireArm | yes |
| Frame Finish | Black |
| Type | Pistol |
| Grips | Black Polymer |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Description | Serrated |
| Capacity | 8+1 |
| Action | SAO |
| Barrel Length | 3.50" |
| Weight | 29 oz |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Safety | Magazine/Thumb |
| Caliber | 9mm Luger |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Sight Style | Adjustable |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |