Introducing the Beretta A300 Ultima Field shotgun. With American maple with enhanced checkering, this shotgun gives the traditional upland hunter a beautiful shotgun to behold, with the warmth and feel of a maple stock and forend. But this gun is not all form and no function. Features such as the oversized charging handle and bolt release, stepped rib, gas operated action, and Cerakote finish ensure the A300 Ultima Field mean this shotgun is ready for the hunt.
Features :
Features :
- "American Maple Stock with 1/2" Micro-core Recoil Pad"
- Over Sized Charging Handle and Bold Release
- 7x7 Stepped Rib
- Gas Operated Action
- "28" Barrel"
- American Maple Forend
- Fiber Optic Front Sight w/Steel Mid Bead
- (3) Mobile Chokes
- Smoked Bronze Cerakote Finish
| Color | Bronze |
| Restricted State2 | CO |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Cerakote |
| Manufacturer Part # | J32TA18 |
| Capacity | 3 Rounds |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Model | Field |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |