Introducing the Beretta A300 Ultima Competition shotgun, meticulously crafted for the demanding world of 3-Gun and Defensive/Tactical Competition shooting. Engineered to exceed expectations, this 12-gauge extended capacity powerhouse is the epitome of reliability, delivering flat, soft shooting performance that puts you ahead of the pack. Designed with the latest innovations, including the revolutionary RDO optics mount, barrel clamp, and mag tube extension, every aspect of the A300 Ultima Competition is tailored to elevate your game. Boasting an impressive 10+1 capacity of 2 3/4 12-gauge ammo, a red dot optic direct cut, and the Kick-Off system, this shotgun ensures unrivaled precision and control. With features like a 24" barrel with a 3" chamber and stepped rib, a heavy-duty barrel clamp, and an extended charging handle, the A300 Ultima Competition is ready to tackle any challenge. Plus, its aggressive forend and stock texture, along with M-LOK sections, offer unparalleled customization options. Own the stage with the Beretta A300 Ultima Competition where speed, capacity, and reliability offer unparalleled performance.
Features :
Features :
- 7-Slot 1913 Picatinny Optics Mounting Rail
- Enlarged Loading Port
- Extended Bolt Handle & Bolt Release
- "24" Chrome Lined Barrel"
- Extended Chokes
- M-LOK Forend
- Heavy Duty Barrel Clamp
- (2) QD Points
- Fiber Optic Front Sight
| Restricted State2 | CO |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Accessories | Picatinny Optics Mount |
| Restricted City6 | DENVER |
| Restricted City8 | NEW YORK CITY |
| Restricted City7 | HIGHLAND PARK |
| Restricted City10 | ROCHESTER |
| Restricted City9 | OAK PARK |
| Restricted City11 | ROSEMONT |
| Manufacturer Part # | J32CP14 |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Cerakote |
| Barrel Length | 24" |
| Color | Black |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Restricted City3 | BOULDER |
| Restricted City5 | CHICAGO |
| Restricted City4 | BUFFALO |
| Chokes | 2 Choke Tubes |
| Model | Competition |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Action | Semi-automatic |
| Capacity | 10 Rounds |
| Restricted State1 | CA |
| Restricted City1 | ALBANY |
| Restricted City2 | AURORA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |