SKB is recognized globally as an industry leader in the design and manufacture of molded polymer transport cases. SKB cases are engineered to provide protection for equipment utilized by hundreds of companies involved in diverse industries from music and pro-audio products to military, industrial and medical applications.
Features :
Features :
- Airline Approved (ATA 300)
- Durable Built-in Poly Wheels
- Industrial Strength Latches
| Manufacturer Part # | 2SKB-5009 |
| Description | 22lbs |
| Size | 50"x9.5"x6" |
| Manufacturer Wt | 22lbs |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Type | Rifle Case |
| Subcategory | Long Gun Cases |
| Department Name | Hard Gun Cases |
| Allocated | N |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including Carbon Black which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |