Pump shotgun that is built for speed and reliability. Features the protection of a Perma-Cote Gray finish on the barrel and receiver. Traditional wood stock. Dual action bars and strong rotary bolt sure pump action. Barrel features chrome plated chamber and bore for added durability. Brass bead front sight.
Features :
Features :
- Aluminum Alloy Receiver and Barrel with a Gray Perma-Cote Finish
- Wood Stock with a Satin Finish and Traditional Checkering
- "12 Gauge, 3" Chamber"
- Three Invector-Plus Choke Tubes (F, M, IC)
- Brass Bead Front Sight
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 4 Rounds |
| Stock | Wood |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Sights | Bead |
| Manufacturer Part # | 512440392 |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Finish | Perma-Cote |
| Barrel Length | 28" |
| Color | Gray |
| Action | Pump |
| Model | Hybrid Hunter |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |