The Extreme Defender models may be the ultimate SXP Defender shotguns in their history. Whether running through a 3-Gun competition course, hunting turkey, or keeping handy at camp, SXP Ultimate Defender shotguns offer the complete package from the heat shield to the Door Breacher choke tube.
Features :
Features :
- Aluminum alloy receiver with Gray Perma-Cote finish
- "18" barrel with Gray Perma-Cote finish"
- Composite pistol grip stock and cylinder forearm with Forged Carbon finish
- Picatinny optics rail
- Ghost ring sight with blade front sight
| Restricted State2 | CO |
| Model | Extreme Defender |
| Manufacturer Part # | 512459395 |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Capacity | 5 Rounds |
| Color | Black, Gray |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Barrel Length | 18" |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |