The long-awaited extension of CZ's flagship semi-auto shotgun line, the 1020 G2 utilizes the same inertia operating system found on the 1012 G2 but on a smaller framed 20ga receiver. The 1020 G2's light weight and supreme shootability make it an ideal choice with the wide range of advanced 20ga shotgun shell offerings available today.
Features :
Features :
- Inertia Driven Bolt System
- Reversable Cross-Bolt Safety For Right Or Left Hand
- Drilled & Tapped Receivers
- Comes Standard With Weaver Style Rail In Box
- Bead Front Sight
- Oversized Controls
- Includes Cast On/Off & Drop Stock Shims
- Accommodates Benelli Style Magazine Tube Extension
- Includes 5 CZ Active Extended Chokes (F, IM, M, IC, C)
| Stock | Walnut |
| Restricted State2 | CO |
| Manufacturer Part # | 06136 |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 4 Rounds |
| Finish | Anodized |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Color | Gray |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Accessories | 5 Choke Tubes |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Model | 1020 G2 |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Hazard Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |