Winchester Defender shotguns are lightweight jacks-of-all-trades. The 18" barrel length with the cylinder choke tube makes it an ideal utility shotgun in camp, is maneuverable in tight brush and tucks neatly behind the seat of your truck. This Hybrid Defender has a style all its own with a durable Gray Perma-Cote finish on the barrel and receiver and Forged Carbon hydrodipped stock.
Features :
Features :
- Aluminum alloy receiver with a Gray Perma-Cote finish
- Drilled and tapped for an optics base
- Forged Carbon Gray hydrodipped composite stock and cylinder forearm
- "18" barrel with Gray Perma-Cote finish"
| Restricted State2 | CO |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Capacity | 5 Rounds |
| Color | Black, Gray |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Barrel Length | 18" |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Model | Hybrid Defender |
| Manufacturer Part # | 512458395 |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |