From running a 3-gun competition course to hunting turkey or just keeping handy when camping in the woods, the biggest feature of a Winchester SX4 Defender shotgun is versatility. Like all SX4 models, these autoloaders are powered by the ever reliable Active Valve Gas System that offers superior reliability with a wide range of loads and impressive cycling speed. The compact, 18-1/2" barrel is easy to maneuver in the brush and through range obstacles.
Features :
Features :
- Synthetic stock in Woodland camouflage finish
- Barrel and aluminum receiver with FDE Cerakote finish
- "18-1/2" barrel length"
- Three Invector-Plus choke tubes (F, M, IC)
- LPA front sight and rear ghost ring sight
| Restricted State2 | CO |
| Color | Flat Dark Earth |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 4 Rounds |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Model | SX4 Extreme Defender |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Manufacturer Part # | 511320395 |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Barrel Length | 18.5" |
| Closeout | Y |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |