From running a 3-gun competition course to hunting turkey to just keeping handy when camping in the woods, the biggest feature of the SX4 Extreme Defender shotgun is versatility.
Features :
Features :
- Synthetic pistol grip stock in Woodland camouflage finish
- Chrome-plated chamber and bore with a FDE Cerakote finish
- "18-1/2" barrel length"
- Three Invector-Plus choke tubes (F, M, IC)
- LPA front sight and rear ghost ring sight
- Picatinny optics rail
| Restricted State2 | CO |
| Color | Flat Dark Earth |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 4 Rounds |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Restricted City1 | AURORA |
| Restricted City2 | BOULDER |
| Model | SX4 Extreme Defender |
| Manufacturer Part # | 511321395 |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Restricted City3 | BUFFALO |
| Restricted City4 | CHICAGO |
| Restricted City5 | HIGHLAND PARK |
| Restricted City6 | NEW YORK CITY |
| Restricted City7 | OAK PARK |
| Restricted City8 | ROCHESTER |
| Restricted City9 | ROSEMONT |
| Barrel Length | 18.5" |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |