Stevens has dovetailed performance and value in the Stevens 555 Enhanced. Its light aluminum receiver is scaled to gauge and incorporates a steel insert that reinforces the breech, minimizing weight and maximizing strength. The fast-handling over-and-under boats upgrades including an Imperial walnut stock and fore-end, auto shell ejector and laser-engraved filigree ornament receiver. Standard features include a manual safety and a single, selective mechanical trigger-all at a price that's unmatched among comparable shotguns.
Features :
Features :
- Auto ejector
- Imperial walnut stock
- Laser-engraved filigree ornament
- 5 interchangeable chokes
- Lightweight aluminum receiver
- Single selective mechanical triggers
- Chrome-lined barrels
- Tang-mounted safety
| Stock | Walnut |
| Action | Over/Under |
| Restricted State2 | CO |
| Finish | Matte |
| Color | Black |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Chamber | 2.75" |
| Barrel Length | 28" |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Restricted State1 | CA |
| Model | 555 |
| Manufacturer Part # | 22179 |
| Caliber | 16 Gauge 2.75" |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |