The Stevens over/under line-up is adding value to the sporting clays and trap leagues with the new 555 Sporting model. Its lightweight aluminum alloy receiver is scaled to gauge and incorporates a steel insert that reinforces the breech, minimizing weight and maximizing strength. Added features like a raised ventilated rib with mid-bead, recoil reducing ports, and front fiberoptic sight give shooters a competitive advantage and the adjustable cheek riser accommodates any framed shooter at a price that's unmatched among comparable models.
Features :
Features :
- Lightweight Aluminum Alloy Silver Receiver
- Raised Vent Rib with Mid Bead Rear Sight and Fiber Optic Front
- Chrome Lined Barrel
- Ported Barrel
- Adjustable Comb
| Stock | Walnut |
| Action | Over/Under |
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Finish | Matte |
| Caliber | 410 Gauge 3" |
| Manufacturer Part # | 18883 |
| Color | Black |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Description | Ported |
| Sights | Fiber Optic |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Model | Sport |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |