The M400-SDI X pistol with fully ambidextrous controls including a bolt catch and release unique to the M400-SDI lower receiver, the M400-SDI X Pistol delivers advanced performance for both left & right-handed shooters and makes transitional shooting easier than ever. Features free-floating handguard; 2-Stage Matchlite Duo trigger; low profile gas block with carbine length gas system; Picatinny rai; compensator/flash hider.
| Barrel Length | 11.50" |
| Barrel Length Range | 11" to 11.99" |
| Type | Semi-Auto |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock Finish | Black |
| Sights | None |
| Safety | Ambidextrous Lever |
| Capacity | 30+1 |
| Weight | 5.80 lbs |
| Grips | AR Compatible Reduced Angle |
| Caliber | 5.56 NATO |
| OAL | 30.20" |
| Stock Type | Steel Threaded |