The M400 Tread Pistol has a carbine gas system offering smoother operation and reduced recoil. The M400 Tread Pistol features a free-floating M-LOK enhanced handguard; lower receiver has an ambidextrous safety for right or left-handed operation and includes an integrated QD mount for easy sling attachment; 11.50" Cold hammer forged steel barrel fitted with a 3-prong flash hider and has a 1:7 twist rate; SIG Matchlite 2-stage trigger for enhanced control and improved accuracy.
| Barrel Length | 11.50" |
| Barrel Length Range | 11" to 11.99" |
| Type | Semi-Auto |
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock Finish | Black |
| Sights | None |
| Capacity | 30+1 |
| Grips | 30.10" |
| Caliber | 5.56 NATO |
| Weight | 5.90 lbs |
| OAL | 30.10" |
| Stock Type | Steel Threaded |