The SPC 223 Is a specialized AR alternative featuring a hydraulic buffer system; short stroke piston system; three position adjustable gas block and a full length M-LOK handhuard.
| FireArm | yes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| OAL | 35" |
| Muzzle | 1:7" |
| Hand | Ambidextrous |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Trigger | Two Stage |
| Capacity | 30+1 |
| Caliber | 223 Rem/5.56 NATO |
| Weight | 7.50 lbs |