All 940 Pro Waterfowl shotguns now come optic-ready, with patent-pending receiver cuts that accept direct mounting of Shield RMSc-pattern micro dot sights, for improved eye alignment and target aquisition. Inside, you will find a host of corrosion-resistant internal parts including a boron-nitride coated gas piston, magazine tube, and hammer and sear for improved performance in the blind, in the pit, or while traversing upland fields. For additional protection, their 940 Pro Waterfowl models feature a coated return spring tube, chrome-lined chambers and bores, and a stainless steel return spring to help when facing wet, unforgiving conditions.
Features :
Features :
- Optic-Ready (Shield RMSc-Pattern)
- Clean-running Gas-vent System
- Quick-empty Magazine Release
- Adjustable Length of Pull
- Drilled and Tapped Receiver
- Chrome-lined Chamber/Bore
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 4 Rounds |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Cerakote |
| Color | Brown |
| Manufacturer Part # | 85164 |
| Model | Pro Waterfowl |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Sights | Fiber Optic |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |