The Top Gun for 3-Gun - Now Comes Optic-Ready. Patent-pending receiver cuts and a removeable cover plate allow direct mounting of Shield RMSc-pattern micro dot sights, for improved eye alignment and faster target acquisition. Inside every 940 JM Pro, you will also find a new durable gas system, specially-coated or finished internal parts for smooth operation, and a competition-level loading port, elevator, and follower. Outside, a user-adjustable stock and streamlined forend sport Mossberg signature texturing, while a host of stylized, functional components combine for competition - optimizing speed, accuracy, and durability.
Features :
Features :
- Optic-Ready (Shield RMSc-pattern)
- Clean-running gas-vent system
- Quick-empty Magazine Release
- Built for Quad Loading
- Adjustable Length of Pull
- Briley Choke Tubes
- HIVIZ TriComp Fiber Optic Sight
| Restricted State2 | CO |
| Restricted City6 | DENVER |
| Restricted City8 | NEW YORK CITY |
| Restricted City7 | HIGHLAND PARK |
| Restricted City10 | ROCHESTER |
| Restricted City9 | OAK PARK |
| Restricted City11 | ROSEMONT |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Barrel Length | 24" |
| Color | Tungsten |
| Restricted State3 | CT |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Restricted City3 | BOULDER |
| Restricted City5 | CHICAGO |
| Restricted City4 | BUFFALO |
| Sights | Fiber Optic |
| Manufacturer Part # | 85165 |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Model | Jerry Miculek Pro Series |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Capacity | 9 Rounds |
| Restricted City1 | ALBANY |
| Restricted City2 | AURORA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |