The 935 MAGNUM manages the most punishing magnum loads with overbored barrels for better shot patterns and reduced felt recoil and muzzle jump for faster follow-up shots. The Dual Gas Vent system makes the 935 one of the softest shooting 3.5" shotguns available.
Features :
Features :
- Semi-Automatic
- Dual Gas-Vent System
- Quick-Empty Magazine Release Button
| Restricted State2 | CO |
| Model | 935 |
| Capacity | 4 Rounds |
| Stock | Synthetic |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 81000 |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Caliber | 12 Gauge 3.5" |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Chamber | 3.5" |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |