With credentials hard-earned over decades of military and law enforcement use, the 590 Firearm is the perfect choice for your personal and home defense needs. Dual extractors, positive steel-to-steel lockup, twin action bars, and an anti-jam elevator ensure smooth operation.
Features :
Features :
- Dual Extractors
- Twin Action Bars
- Top Mounted Safety Provides Ambidextrous Operation
| Restricted State2 | CO |
| Restricted City2 | BUFFALO |
| Description | California Compliant |
| Chamber | 3" |
| Restricted City4 | ROCHESTER |
| Color | Black |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State4 | DC |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Manufacturer Part # | 50639 |
| Model | Shockwave |
| Restricted City3 | NEW YORK CITY |
| Restricted State1 | CA |
| Capacity | 6 Rounds |
| Restricted City1 | ALBANY |
| Grips | Polymer |
| Barrel Length | 18.5" |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |