For the ultimate in shooting flexibility, the 590S Series cycles 1.75", 2.75", or 3" shells. Pick one shotshell length for specific shooting needs, or simultaneously load any combination of those shell lengths. The choice is yours with the 590S. Features standard Mossberg Pump-Action Features: Dual extractors, twin action bars, positive steel-to-steel lockup, and anti-jam elevator provide smooth operation. Other features include top-mounted ambidextrous safety, matte blue metal finish, magazine clean-out tube with cap, and a logo-engraved receiver.
Features :
Features :
- Mounted Holosun HS407K
- "Cycles 1.75", 2.75" or 3" shells interchangeably"
- No need for mini shell adaptor
- Magpul SGA Adj Stock & MOE Forend
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Finish | Matte |
| Color | Blue |
| Sights | Bead |
| Type of Barrel | Cylinder |
| Restricted State3 | CT |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State4 | DC |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Stock | Magpul SGA |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Description | 1.75", 2.75", or 3" Shells |
| Model | Optic Ready |
| Restricted State1 | CA |
| Capacity | 9 Rounds |
| Restricted City1 | NEW YORK CITY |
| Barrel Length | 18.5" |
| Manufacturer Part # | 51606 |
| Case Height | 9.00 |
| Case Length | 43.50 |
| Case Weight | 725.00 |
| Case Width | 14.50 |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Talo Exclusive | N |
| Items Per Case | 0 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |