Based on the legendary western side-by-side, the Heritage Badlander features two 18.5-inch barrels with a Nickel Finish. Between the barrels is a sturdy bead sight, clearly visible with your cheek nestled on the Turkish walnut stock.
Features :
Features :
- Bead Sight
- Turkish Walnut Stock
- Tang Safety
- Nickel Finish
| Action | Side-By-Side |
| Restricted State2 | CO |
| Manufacturer Part # | BL41018NI |
| Color | Silver |
| Finish | Nickel |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| Caliber | 410 Gauge 3" |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Model | Badlander |
| Barrel Length | 18.5" |
| Case Weight | 702.50 |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| New Item | Y |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |