Based on the legendary western side-by-side, the Badlander features two 28-inch barrels with a more modern, corrosion-resistant black chrome coating, while retaining the simplicity and durability of the old-school design. Between the barrels is a sturdy brass bead sight, clearly visible with your cheek nestled on the richly stained high-grade walnut stock.
Features :
Features :
- Double Triggers
- Classic Retro Vibes
- Front Bead Sight
- Black Chrome Matte Receiver and Barrel
- Turkish Walnut, Dark Stain
| Action | Side-By-Side |
| Stock | Walnut |
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Finish | Matte |
| Color | Black |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Chokes | 4 Choke Tubes |
| Manufacturer Part # | BL2028BK |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Model | Badlander |
| Closeout | Y |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |