At Heritage Manufacturing, they connect the rich culture of American shooting to modern-day precision and quality of manufacturing, preserving a legacy for generations to come.
Features :
Features :
- "Side-by-Side 18" Barrels"
- "12 Gauge, 3" Chamber"
- Dual Trigger
| Action | Side-By-Side |
| Finish | Black Oxide |
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| Manufacturer Part # | BL1218BK |
| Color | Black |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 18" |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Model | Badlander |
| Case Length | 37.50 |
| Case Width | 11.00 |
| Case Height | 15.50 |
| Case Weight | 702.50 |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Talo Exclusive | N |
| Items Per Case | 0 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |