With the 400 Xcel, Beretta has built a clay shooter's dream semiauto shotgun. Cycling faster than anything else on the market and offering extremely low recoil, the A400 is an absolute winner also thanks to its impeccable balance and handling. Find out the features that make this shotgun its competitor's nemesis.
Features :
Features :
- Extremely Low-Recoil
- Durable, Easy and Quick to Clean
- Gas Operated
| Restricted State2 | CO |
| Color | Silver |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Model | A400 Xcell Sporting |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Manufacturer Part # | J42CJ12 |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Action | Semi-automatic |
| Barrel Length | 32" |
| Finish | Blued |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |