The A400 is a gas-operated action that was built for speed, reliability and versatility. The A400 action is self-cleaning, so it requires much less maintenance than any other shotgun you'll ever own. When you take this gun apart you'll be amazed by the intuitive simplicity of the tool-free field-stripping process and by what little maintenance the A400 requires.
Features :
Features :
- Low Profile Action
- Fastest Follow-Up Shots of Any Shotgun
- Low-Recoil
- Self-Cleaning Piston
| Restricted State2 | CO |
| Color | Silver |
| Finish | Nickel |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Manufacturer Part # | J40AN18 |
| Model | A400 Upland |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Case Width | 12.50 |
| Case Height | 9.50 |
| Case Weight | 480.00 |
| Case Length | 42.00 |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Talo Exclusive | N |
| Items Per Case | 0 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |