The A400 Xtreme Plus stock now feature a soft comb, which reduces the felt recoil imparted to the shooter's cheek even further. The A400 Xtreme Plus features Beretta's exclusive Steelium Plus barrels, a first for hunting shotguns providing the best patterning possible from all hunting loads, along with further felt recoil mitigation. Further drawing from the competition world, the new A400 Xtreme Plus barrel features a step rib with an integral mid-bead and fiber optic front bead in order to ensure the proper fit and sight picture for all conditions. Further enhancing the A400 Xtreme Plus is the addition of an extended charging handle and bolt release from the factory to allow for easier manipulation during the coldest and rainiest days, as well as an enlarged loading port to allow for easier loading in adverse conditions. This model comes in Optifade Marsh Camo.
Features :
Features :
- Fiber optic front bead
- Extended charging handle and bolt release
- Enlarged loading port
| Restricted State2 | CO |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Hand | Right Hand |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Sights | Fiber Optic |
| Caliber | 12 Gauge 3.5" |
| Manufacturer Part # | J42XM18 |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Chamber | 3.5" |
| Color | Camo |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Model | PLUS KO |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |