The A400 Upland is the very first Beretta shotgun featuring an innovative wood stock with the Kick-Off Plus technology, that reduces recoil up to 50 Percent. The nickel plated receiver is completed by an exquisite game scene engraving. The new design of the pistol grip and forend improves the gun comfort and enhances the overall look and slim new design. The A400 Upland is a great combination of the latest technologies with a classic look, for all the hunters that are looking for the best shooting experience.
Features :
Features :
- Kick-Off Plus technology
- Nickel plated receiver
- Game scene engraving
| Restricted State2 | CO |
| Color | Silver |
| Manufacturer Part # | J40AN26 |
| Finish | Nickel |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Barrel Length | 26" |
| Model | A400 Upland |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |