The Bristol Side by Sides delivers beauty, elegance and performance. Featuring a steel nickel receiver with 24K gold inlay; Turkish walnut stock, auto ejectors, brass bead front sight and a selective top tang safety. Includes 5 Beretta Mobil chokes (SK, IC, M, IM, F).
| Trigger | Single Stage |
| Barrel Description | Side By Side |
| FireArm | yes |
| Weight | 6.40 lbs |
| Barrel Length | 28" |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Mobil |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2rd |
| Sights | Brass Bead Front |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Receiver Description | Engraved with 24K Gold Inlay |
| Safety | Tang |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Improved Mod/Modified/Skeet |