The Bristol line of Side by Sides delivers beauty, elegance and performance. Featuring an Turkish Walnut English Stock; steel Case Colored receiver; auto ejectors; brass bead front sight and a selective top tang safety. Includes 5 Beretta Mobil chokes (SK, IC, M, IM, F).
| Trigger | Single Stage |
| FireArm | yes |
| Weight | 5.08 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Gauge | 410 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Stock Description | English Style |
| Capacity | 2rd |
| Sights | Brass Bead Front |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Safety | Tang |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Description | Side By Side |
| Barrel Length | 28" |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Mobil |
| Action | Break Open |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Improved Mod/Modified/Skeet |