Whether you are looking for a firearm to take to the range for some weekend fun, defend your homestead with, or a great companion by your side in the field Tokarev have a model to fit your needs. Their modern designs mixed with utilitarian features give you a rugged, and functional firearm for any situation. Backed by their Lifetime Service Plan, they bring a combination of performance, value, and commitment to customer service to a broad range of firearms enthusiasts.
Features :
Features :
- Improved Cylinder, Modified and Full Chokes Included
- Pump Action
- Moss500 Pattern
| Restricted State2 | CO |
| Color | Nickel |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Model | TX3 12 |
| Manufacturer Part # | 21000421 |
| Sights | Ghost Ring /Fiber Optic Front |
| Capacity | 5 Rounds |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Barrel Length | 18.5" |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |
| New Item | Y |