The Ranch Hand is built on the cattleman model forged frame. It features all the best qualities of the cattleman design while boasting the flashy brass backstrap & triggerguard. Besides the brass grip frame, the Ranch hand features a case hardened frame with the remaining blued steel parts, and a smaller Navy-size walnut grip.
| Type | Revolver |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Frame Description | Steel Frame |
| Weight | 2.25 lbs |
| Frame Size | Standard |
| Sights | Blade Front/Notched Rear |
| OAL | 11" |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Grips | Walnut Navy Style |
| Action | SAO |
| Barrel Length | 5.50" |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Caliber | 45 Colt (Long Colt) |