Taylors and Company has reproduced the 1872 Open-Top Single 45 Long Colt. It has a 7.50" barrel, Walnut Army size grips, Case Hardened frame and blue finish. This revolver weighs 2.51lbs, has a 6 round cylinder and features a front blade with rear sights on the back of the barrel.
| Type | Revolver |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Frame Description | Steel Frame |
| Grips | Walnut Army Style |
| Sights | Blade Front/Fixed Rear |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Action | SAO |
| Barrel Finish | Blued |
| Weight | 2.51 lbs |
| Cylinder Finish | Blued Engraved |
| Barrel Length | 7.50" |
| OAL | 13.30" |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| Caliber | 45 Colt (Long Colt) |