The Smoke Wagon is a second generation stagecoach style single action revolver. It boast a low profile hammer and wider style sights that allow the user to acquire sights faster, without cocking the pistol. It also features a blue finish with a case hardened frame, and a thin richly detailed wood checkered grip . This deluxe edition also includes custom tuning, hammer and base pin springs. The trigger spring is at 3 pounds.
| Type | Revolver |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Frame Description | Steel Frame |
| Frame Size | Standard |
| OAL | 11.10" |
| Sights | Blade Front/Notched Rear |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Action | SAO |
| Barrel Length | 5.50" |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Grips | Checkered Walnut Navy |
| Caliber | 45 Colt (Long Colt) |
| Weight | 2.50 lbs |