The Taurus 327 is a DA/SA, chambered in .327 Federal Magnum (compatible w/.32 H&R Mag and .32 S&W). The barrel, cylinder and frame are backed by a recoil-absorbing rubber grip that is comfortable and provides excellent retention in a compact handgun platform. Features a front night sight w/orange outline, fixed rear sight and transfer bar safety. TORO optic-ready system comes standard with universal red dot mounting plates to accommodate virtually any brand on the market.
| Frame Description | Optic Ready |
| Barrel Length | 3" |
| Frame Size | Small |
| Action | DA/SA |
| FireArm | yes |
| Cylinder Finish | Matte Black |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Hammer Style | Concealed |
| Capacity | 6rd |
| Grips | Black Rubber |
| Caliber | 327 Federal Mag |
| OAL | 7.50" |
| Sights | Night Front/Fixed Rear |
| Weight | 23.52 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |