The Taurus 327 is a double-action/single-action, chambered in .327 Federal Magnum (also compatible with .32H&R Magnum and .32 S&W). The steel barrel, cylinder and frame are backed by a recoil-absorbing rubber grip that is comfortable and provides excellent retention in a compact handgun platform. The Taurus 327's front removable serrated ramp sight and fixed rear sight provide quick and clear targets acquisition supported by consistent accuracy.
| Barrel Length | 2" |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Size | Small |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Action | DA/SA |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Capacity | 6rd |
| Weight | 22 oz |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| OAL | 6.55" |
| Caliber | 327 Federal Mag |
| Sights | Removable Front/Fixed Rear |
| Grips | Walnut |