HEAVYWEIGHT TSS turkey loads have transformed the .410 into a serious gobbler gun, with powerful patterns and minimal recoil through light, fast-handing shotguns like the new Stevens 301 Turkey. Its single-shot, break action is simple and incredibly reliable, and the 26-inch barrel is optimized for new HEAVYWEIGHT TSS payloads. The removable one-piece rail makes it easy to equip the 301 with an optic, and it's available in Mossy Oak Bottomland and Obsession camouflage options.
Features :
Features :
- Precise Manufacturing
- Long Term Reliability
- Durable Construction
| Restricted State2 | CO |
| Capacity | Single Shot |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Chokes | X-Full |
| Hand | Right Hand |
| Manufacturer Part # | 57666 |
| Action | Single Shot |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State4 | DC |
| Color | Mossy Oak Obsession |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Barrel Length | 26" |
| Restricted State1 | CA |
| Model | Turkey |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |