The Smith & Wesson M&P Bodyguard 38 delivers a combination of accuracy and simplicity for personal protection needs. With its lightweight design, it is an ideal choice for concealed carry and personal protection. This Bodyguard model is a double action only with a 1.875" barrel, black ramp front sight with an integral rear sight, one-piece aluminum alloy upper frame, ambidextrous cylinder release and black PVD coating on the 5-round stainless steel cylinder. It has a one-piece, gray polymer grip.
| Barrel Length | 1.88" |
| Frame Size | J-Frame |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Weight | 14.20 oz |
| Type | Revolver |
| Caliber | 38 Special +P |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| Sights | Black Ramp Front/Fixed Rear |
| FireArm | yes |
| OAL | 6.60" |
| Capacity | 5 |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Hammer Style | Concealed |
| Grips | Gray Polymer |
| Cylinder Finish | Black PVD |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |
| Action | DAO |