Smith & Wesson J-Frame revolver is designed to fire a full power round and is as simple and easy to use as it is reliable. The Model 642, is a variation of the Model 42 Centennial Airweight which integrates the time-tested features of the original with modern advancements. It is a small-frame, concealed-hammer revolver for concealed carry. This model has an aluminum alloy frame, stainless steel barrel and cylinder, integral front and fixed rear sights, and pink synthetic grip.
| Barrel Length | 1.88" |
| Sights | Integral Front/Fixed Rear |
| Frame Size | J-Frame |
| Barrel Finish | Stainless |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Type | Revolver |
| Caliber | 38 Special +P |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| Includes | Synthetic Grip |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5 |
| Hammer Style | Concealed |
| Grips | Pink Finger Groove Polymer |
| Weight | 14.60 oz |
| Cylinder Finish | Stainless Steel |
| OAL | 6.31" |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |
| Action | DAO |