The Sidekick is a practical and reliable break action single shot. The Sidekick is feature packed, coming standard with durable synthetic furniture and a picatinny rail mount on receiver. Includes Konus red dot sight, three chokes- Full, Modified, & Improved Cylinder and one extended turkey choke.
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Gauge | 410 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Barrel Description | Single Shot |
| Weight | 4.08 lbs |
| Hand | Ambidextrous |
| Stock Description | Fixed |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Action | Break Action |
| Capacity | 1rd |
| Barrel Length | 26" |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified/Ext Turkey |