This single shot shotgun is perfect for any young shooter for any situation. Whether your hunting or shooting clays, this shotgun has you covered. Features a Picatinny rail and durable synthetic furniture. Includes three chokes.
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Weight | 5 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Gauge | 410 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Barrel Description | Single Shot |
| Barrel Length | 24" |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Hand | Ambidextrous |
| Stock Description | Fixed |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Action | Break Action |
| Capacity | 1rd |
| Sights | Fiber Optic Front |