The 110 Precision takes Savages legendary 110 action and makes it even more dynamic. With a custom stock designed by the accuracy experts at Modular Driven Technologies (MDT), the 110 Precision is fully customizable. From the adjustable comb height and length of pull, to the capabilities of its AccuTrigger, this aluminum framed rifle is setup for exacting performance.
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Stock Description | Adjustable MDT LSS XL Aluminum Chassis |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Brown |
| Action | Bolt |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| OAL | 38.50"- 39.50" |
| Twist | 1:10.50" |
| Hand | Right |
| Sights | None, Picatinny Rail |
| Caliber | 308 Win |
| Barrel Description | Heavy Carbon Steel |
| Weight | 8.90 lbs |
| Capacity | 10+1 |