The 110 Precision takes Savages legendary 110 action and makes it even more dynamic. With a custom stock designed by the accuracy experts at Modular Driven Technologies (MDT), the 110 Precision is fully customizable. From the adjustable comb height and length of pull, to the capabilities of its AccuTrigger, this aluminum framed rifle is setup for exacting performance. *The self-timing taper aligned muzzle brake comes on the short action only calibers
| FireArm | yes |
| OAL | 43.63"- 44.63" |
| Weight Range | 11 lbs to 11.99 lbs |
| Stock Description | MDT LSS XL Chassis |
| Caliber | 300 Win Mag |
| Trigger | AccuTrigger |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight | 11.25 lbs |
| Action | Bolt |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Muzzle | BA Muzzle Brake |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Description | Heavy Threaded |
| Twist | 1:9.25" |