The Ruger 10/22 features Magpul's MOE X-22 stock, the stock is lightweight but durable and sports integral sling loops and M-LOK slots; adjustable sights; an 18.5 threaded barrel and a 10rd detachable rotary magazine. Includes combination scope base adapter for both Weaver-style and .22 tip-off scope mounts.
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Gold Bead Front/Adj Rear |
| FireArm | yes |
| Muzzle | Thread Protector |
| Barrel Length | 18.50" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Stock Description | Magpul MOE X-22 |
| Barrel Description | Threaded |
| Stock Finish Group | Black |
| Safety | Crossbolt |
| Twist | 1:16" RH |
| Weight | 4.20 lbs |
| OAL | 37" |
| Capacity | 10+1 |