The Ruger 10/22 rifle is America's favorite 22 LR rifle, and it's ideally suited for informal target shooting, plinking, small game hunting, and action-shooting events. This model features a hammer-forged barrel locked into the receiver by a unique two-screw V-block system, a precision-machined A380 aluminum alloy receiver and a patented detachable rotary magazine with a unique rotor to separate cartridges and provide reliable feeding. It comes with a combination scope base adapter for both Weaver-style and 22 "tip-off" scope mounts.
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Gold Bead Front/Adj Rear |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 18.50" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Safety | Crossbolt |
| Twist | 1:16" RH |
| Weight | 4.40 lbs |
| Trigger | Standard |
| OAL | 37" |
| Capacity | 10+1 |