Ruger's 10/22 Carbine's legendary action, is a tried and true Ruger design, and ensures consistent, reliable performance. Its cold hammer-forged barrel is locked into the receiver by a unique, two-screw, V-block system. The easy-to-use extended magazine release provides smooth, no-fuss removal of flush-mounted magazine. The 10/22 Carbine also utilizes a cross-bolt safety, polymer trigger housing assembly, detachable rotary magazine and includes a combination scope base adapter for both Weaver-style and .22 tip-off scope mounts. Includes 10rd rotary magazine.
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Gold Bead Front/Adj Rear |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 18.50" |
| Trigger | Single-Stage |
| Weight | 5 lbs |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish Group | Brown |
| Barrel Description | Alloy Steel |
| Metal Finish | Black |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Twist | 1:16" |
| Safety | Crossbolt |
| OAL | 37" |
| Capacity | 10+1 |